email Arkadaşınızın maili print Yazıcı versionu Add to your del.icio.us del.icio.us Digg this story Digg this
Yararli Bilgiler

Stensil baskı yöntemiyle duvarını desenle

Font büyüklüğü: Decrease font Enlarge font
image

StensilStensilStensilStensil    Stensil baskı, herhangi bir yüzeyi elle dekore etmenin en hoş yöntemlerinden biri. Bu baskı tekniği genelde kişisel tarzlarını orijinal bir şekilde yansıtmak isteyenler tarafından tercih ediliyor. Duvar kağıdının yerine kullanılabilecek dekoratif boyama tekniklerinin belki de en eski ve en kolay uygulanan örneği bu.
 
    Stensil nasıl yapılır?
    Stensilde herhangi bir resim, karikatür, fotoğrafı kullanabilir ya da kendiniz bir figür çizebilirsiniz. Elinizde renkli bir resim varsa, onu önce bilgisayarda stensil için uygun kontrast oranına getirmeniz gerekiyor. Resim siyah-beyaz hale gelip, fotokopi baskısına benzediği zaman şablon olarak kullanılmaya hazır oluyor. Yazıcıdan çıktısını alıyoruz.

    Eğer çizim yeteneğiniz varsa, bir kağıda kendiniz de çizip, bilgisayar ve yazıcı kısmını atlayabiliyoruz.

    Çalışmamızdaki duvara uygulanacak şekli falçata ile kesip çıkarıyoruz. Çıkarılan kısım atılarak kalan delikli kağıdı şablon olarak kullanıyoruz. Şablonu dayanıklılık açısından karton, asetat, PVC ya da metale de uygulayabiliriz. Sanatımızı nerede icra etmek istiyorsak oraya koyup boş olan şeklin içinden duvarımızı boyuyoruz. İşin en eğlenceli kısmıysa şablonu duvara uygulamak.

    Sanatsal hileler
    Çalışırken harcadığınız emekten ve zamandan kazanmak için kendinize özgü bazı hileler geliştirebilirsiniz.

    • Yalnızca tek bir stensil baskı kalıbı kullanarak, ilk bakışta birden fazla stensil baskı kalıbının kullanılmasını gerektirecek gibi görünen dizaynlar yapabilirsiniz.
    • Elma şeklinde dizayn edilmiş bir stensil baskı kalıbı, ters çevrilerek armuda dönüştürülebiliyor.
    • Katmanlar ve tekrarlanan şekiller halindeki bir çiçeğin stensil baskısını yapmak için desen ve bir çiçek yaprağı için kesilmiş baskı kalıbına ihtiyacınız var. Bu şekilleri birkaç kez tekrarlayıp bir çiçek formuna getirerek tam bir çiçek biçimi elde edebilirsiniz. Bu yöntem çiçek dışında üzüm şekli elde ederken de kullanılabiliyor.

email Arkadaşınızın maili print Yazıcı versionu Add to your del.icio.us del.icio.us Digg this story Digg this

Yorum yazın comment Yanıtlar (0 Gönder)