email Arkadaşınızın maili print Yazıcı versionu Add to your del.icio.us del.icio.us Digg this story Digg this
Yararli Bilgiler

Bahçelerde sonbahar bakımı

Font büyüklüğü: Decrease font Enlarge font
image

    Sıcaklık ve nem ile boğuşan bitki ve çiçeklerimizin eylül ayı ile birlikte aynen bizim gibi yoğun bir döneme girecekler. Hava koşullarına adapte olmada bizim kadar başarılı olmayan yeşil dostlarımızı yapacağımız besin takviyesiyle şimdiden kış mevsimine hazırlamalıyız. Besin ihtiyaçlarını karşılayacağımız bitki ve çiçeklerimiz yaz Öncesi eski sağlıklarına böylelikle kavuşacak, kışa enerjik bir şekilde gireceklerdir.

    Sonbahar bahçe işlerinin yoğunluk kazandığı en önemli ve faal mevsimdir. Toprağın soğumaya başladığı bu dönemde, belki de kendinizi arka bahçenizle ilgilenirken hayal edemiyor olabilirsiniz. Bunu yapmamak için de kendinizce sayısız nedeniniz olabilir. Ancak sonbaharın başlaması ile birlikte bahçenizde ilgilenebileceğiniz işlerde büyük bir artış oluyor. Yapılan araştırmalar, sonbahar mevsimi ile birlikte bahçe işlerinde yüzde 20 oranında artış olması gerektiğini gösteriyor.

    Bitki dikimi için elverişli dönem
    Sonbahar,  bitki dikimi ya da bitkilerin nakilleri için en elverişli dönemdir. Uzun ömürlü bitkiler, ağaçlar ve çalılıkların dikimi de bu dönemde gerçekleşir.  Boş bahçelerimiz bu bitkilerle rahatlıkla doldurulabilir. Sonbahar döneminin tam anlamı ile bitkiler için bir dinlenme dönemidir.  Bu dönem, özellikle lale, nergis ve alyum bitkisinin dikimi için elverişlidir. Soğanlı bitkiler de bu dönemde dikilmelidir. Evlerde bitki ve çiçeklerle ilgilenenler için ise, özellikle renkli nergis zambağı gibi çiçekler ekilebilir.

    Bu dönemde dikkat edilmesi gerekenler
    • Belleme, çapa, fidan çukuru açılması gibi toprak işleme faaliyetleri için en uygun ay ekim ayıdır.
    • Toprak işlerken organik gübre verilmelidir.
    • Kaplı-tüplü her türlü fidan dikilebilir.
    • Yağışlar yeterli değilse sulamaya devam edilir.
    • Bitkilerin toprakta yeterli kadar neme kavuşmadan kışa girmeleri sakıncalıdır.
    • Çim alanlarında sulama, sıkıştırma ve biçme işlemleri devam eder. Hazırlanan yeni alanlara çim tohumu ekilir.

    Gübreleme ve bakım
    Dökülmeye başlayan yaprakları ve diğer sağlıklı bahçe artıklarını tırmıkla temizleyerek biriktirmek gerekir. Çapalama yapmanın dışında sıcaktan sıkışmış toprağı bolca havalandırmayı unutmayın. Aksi halde çiçeğiniz gelişme gösteremez. Eğer toprağınız besin maddesince fakirse organik gübre ya da besince zengin gübre takviyeleri yaparak toprağa yedirebilirsiniz. Böylece toprağınız bahar aylarını verimli bir şekilde karşılar. Sonbahar geldi, yağmurlar başladı diye bitkilerinizin suya ihtiyaçları olmadıklarını düşünmeyin sakın. Yağışlar yeterli gelmezse bitkileriniz ölür; bu nedenle sulamalarına dikkat edin.

    Budama yapmayı unutmayın
    Budamanın kış hazırlığı da önemlidir. Eylül ayı ile birlikte artık budama makaslarını kullanma zamanı geldi demektir. Bu dönemde odunsu bitkilerin kurumuş dallarını budamak oldukça önem taşır. Tek yıllık bitkilerin de solmuş ve sararmış yerlerini kesmekte fayda var. Çok yıllık odunsu bitkilerin de solmuş çiçeklerini ve sararan bölgelerini temizlemek gerekiyor. Özellikle güller bu dönemde tekrar açarlar. Canlı görünmeleri için solan bölümlerini budamak gerekir.

    Çim ekmenin en uygun zamanı
    Çim ekmek isteyenler için en uygun aydayız. Toprak sıcak olduğu için çimlenme kolay olacak, ayrıca sonbahar yağmurlarından da yararlanacaktır. Sonbaharda çim bakımı da önemlidir. İlk yapılacak iş çimlerin boyunu kısaltmak, gerekli besinlerle onları güçlendirmek olacaktır. Yıpranan ve sararan çimlerin çim biçme makinesi ile biçilerek düzenli sulamaları yapılmalı. Yaz boyunca uzun kesilen çimler bu aydan itibaren kısa tutularak biçilmelidir. Solucanlar da bu ayda aktif duruma geçer. Bunun için ilaçlama da önemlidir.

    Meyve ağaçlarına da bakım
    Meyve ağaçlarının, kış hazırlıklarının titizlikle yapılması gerekir. Bahçelere meyve ağacı dikerken önce etrafa iyi şekilde bakmalı, o civarda hangi meyveler iyi yetişiyor bunu tespit etmeliyiz. İklime uymayan meyveleri yetiştirmeye uğraşmak vakit kaybından başka bir şey değildir. Bahçenizi ehil birine gösterebilir ve hangi meyvelerin buraya uygun olacağını öğrenebilirsiniz, imkân olursa bahçe toprağını tahlil ettirmek de çok iyi olur. Meyve ağaçlarını eve yakın yerlere dikmemek gerekir, ilaçlama yaparken bu durum problem yaratabilir, meyve zamanı sinek ve anlar evinizi istila ederek size zorluk çıkarabilir. En iyisi ve en ideali meyve ağaçlarını bol güneşli ve havadar bölgelerde zengin ve iyi işlenmiş, düz veya eğimi az toprak üzerine dikmektir.

email Arkadaşınızın maili print Yazıcı versionu Add to your del.icio.us del.icio.us Digg this story Digg this