email Arkadaşınızın maili print Yazıcı versionu Add to your del.icio.us del.icio.us Digg this story Digg this
Yararli Bilgiler

Huzurun ve denizin rengi mavi

Font büyüklüğü: Decrease font Enlarge font
image

     Evinizde aynı renkleri kullanmaktan sıkıldıysanız ve bir değişiklik yaparak huzurlu bir mekan yaratmak istiyorsanız; bu sefer maviyi deneyin. Mavi ile isterseniz modern, isterseniz klasik bir tarz yakalayabilirsiniz

     Özellikle denize kıyısı olan ülkelerde çokça kullanılan mavi renk; Güney Fransa, Yunan adaları ve İngiltere'de çok tercih edilir. Sahil kesimlerinde mavinin açık tonları tercih edilirken, koyu mavi kraliyet rengi de sayılır ve daha klasik, daha şık evlerde kullanılır. Home Art dergisi, maviyi evinizde nasıl kullanabileceğinizi derledi...

     Doğru ton

     Öncelikleen sevdiğiniz mavi tonunu bulun. Mavinin her tonu farklı bir duygu verir ve farklı renklerle kombinlenir. Bu nedenle sizin için doğru maviyi bulmak; dekorasyona başlamanın ilk ve en önemli adımlarından biridir.

     Işık önemli
 
     Boyamak istediğiniz oda çok aydınlık bir mekansa; tüm duvarları maviye boyayabilirsiniz. Çok ışık almayan odalarda ise maviyi daha az kullanmayı tercih edin. Bu tek bir duvar da olabilir, bir niş ya da köşe de...

     Aksesuvar katkısı
 
     Mekanı maviye çevirmenin bir başka yolu da; yastık, perde gibi tekstil ürünlerinde bu rengi kullanmaktır. Hatta mavi bir duvar kağıdı seçmiş olsanız bile mavi aksesuvarlar ile evinize daha fazla mavilik katabilirsiniz.

     Huzurlu uyku için...
 
     Mavi size huzur, düzen ve konfor hissi verir. Bu nedenle bu rengi kullanmak için en uygun mekanlardan biri de yatak odasıdır. Huzurlu bir uyku ve uyanma için maviyi öncelikle yatak odanızda deneyin.

     Soğutmayın

     Unutmayın; çok fazla mavi ya da yanlış bir mavi evinizi sıcak ve huzurlu göstermek isterken soğuk bir mekana da çevirebilir.

     Doğal ışık

     Renk seçiminizi, doğal gün ışığı altında yapın. En doğru tonu bu şekilde yakalayabilirsiniz.

     Terapi gibidir
 
     Stresli, çabuk sinirlenen insanlar için mavi bir tür terapi gibidir. Belki problemleri çözmez ama onlardan daha kolay uzaklaşmayı sağlayabilir.

     Banyoda

     Banyoda mavinin en güzel uygulamalarından biri; mavi seramik ve çinilerdir. Tüm banyoyu yerden duvara mavi seramiklerle döşemek yerine;, bir duvarı, mesela lavabonun bulunduğu duvarı ya da duş içini mavi seramiklerle döşeyebilirsiniz. Düz beyaz bir banyoda ise ahşap ve mavi aksesuarları birlikte kullanarak Ege tarzı yaratabilirsiniz.

     Salonda

     Maviyi temel renk ya da odada odaklanabileceğiniz bir renk olarak kullanabilirsiniz. Maviyi uygularken sade bir stil, fikir ya da temayı tercih edin. Örneğin denizci teması için büyük bir sahil ya da deniz feneri resmini çerçeveleyip duvarınıza asabilirsiniz.
    
     Duvar renginizi döşeyeceğiniz tarza göre seçin. Örneğin; denizci mavisi bir duvarı bembeyaz, sade eşyalarla kombinleyerek modern ya da klasik bir stil yaratabilirsiniz. Gök mavisi, çivit ya da kobalt mavisi gibi bir mavi kullanmak istiyorsanız, sadece bir duvarı boyamayı deneyin. Diğer duvarları ise beyaz bırakabilir ya da daha sakin, natürel bir ton seçebilirsiniz.
 
     Koyu ağaç mobilyalar, mavi ile birlikte daha sıcak bir kombinasyon oluşturur. Mercan renkleri ile parlak maviler ise kontrastlıklarla dolu bir ada havası verir. Beyaz mobilya ise pek çok stile uygulanabilir.

     Aydınlatmada

     Mavi dekorasyonda en doğru aydınlatma; halojendir. Çünkü maviyi en doğru tonunda gösterir. Floresan ampuller ya da avize ampulleri doğal rengi ya da seçtiğiniz doğru rengi kamufle edebilirler. Yanlış aydınlatmayla, tüm seçimler boşa gidebilir.

     Günaydın

email Arkadaşınızın maili print Yazıcı versionu Add to your del.icio.us del.icio.us Digg this story Digg this