email Arkadaşınızın maili print Yazıcı versionu Add to your del.icio.us del.icio.us Digg this story Digg this
Yararli Bilgiler

Kombi alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Font büyüklüğü: Decrease font Enlarge font
image

    Kömür "out", doğalgaz "in" olduğundan beri kombilere rağbet arttı. Piyasada bacak, hermetik ve yoğuşmalı olmak üzere üç çeşit kombi var. Peki, evimize uygun kombiyi nasıl seçeriz?

    Hangi eve hangi kombi?
    Kombi seçiminde üç önemli kıstas var: Evin metrekaresi, bulunduğu yön ve bulunduğu kat. Ama evi kombinin değil radyatörlerin ısıttığı gerçeği gözden uzak tutulmamalı. Onun için düzgün radyatörler seçilmeli ki, kombiden alınan ısıl değerle radyatör ısıtılabilsin. 80-90 metrekare yerlere 17 bin kilokalorilik kombiler, 90-150 metrekarelik yerlere 20 bin kilokalorilik kombiler, 150 metrekare ve üzeri yerler için ise 24 bin - 36 bin kilokalori arası kombiler uygun görülüyor. Müstakil evler içinse şartlar biraz farklı. Zira müstakil evlerin çevresi komple açıksa bu ısı kaybına neden oluyor. Yalıtımın iyi olup olmadığı da kombi seçiminde önemli. Müstakil evlere yoğuşmalı kombiler ya da normal kombilerin büyük kapasiteleri öneriliyor.
 
   
Kullandıkça ucuza gelsin
    Peki, bireysel ısınmayı tercih eden tüketicilerin bir gün mutlaka tanışacağı kombiyi seçerken nelere dikkat etmesi gerekir? Uzmanlar ve üretici firmalar öncelikle yeterli teknik servis hizmeti ve yedek parçaların bulunabilir olmasına dikkat çekiyor. Yeni nesil kombiler, son teknolojiyle tasarlansa da, asıl önemli olan satış sonrası hizmettir. Ürün alırken firmanın, satış sonrası hizmetleri araştırılıp, ürün garanti süresini öğrenmekte fayda var. Uluslararası standartlarda bir kombinin ortalama ömrü 15 yıl olarak kabul ediliyor.

    Kombinin sessiz çalışmasının da önemli olduğu ifade ediliyor. Araştırma yapılmadan kombi alınmasını önermeyen uzmanlar ilk planda fiyatını dikkate alanlara da "Ucuz olanı değil, kullandıkça size ucuza gelecek olanı seçin" tavsiyesinde bulunuyor.

    Çalışır halde görün
    İlk yatırım miktarı ile minimum 10 yıllık işletme, servis ve bakım maliyetlerinin tamamına birlikte bakın. Tercih yaparken düşündüğünüz cihazları firma veya bayilerin showroomlarında mutlaka çalışır halde görün ve inceleyin. Cihaz hakkında olabildiğince soru sorarak kullanıma yönelik pratik ve detaylı bilgi alın. Tam emniyet sistemi ile donatılmış cihazları tercih edin.

    Kombi kullanan tanıdıklarınızın şikâyet ve övgülerine dikkat edin. Gerekirse firmadan referans isteyin. Firmaların cihazları için verdikleri garanti ve sigortalarını inceleyin. TSE, CE ve İSO 9002 sertifikasının olmasını önemseyin. Kombinin dışına değil, dış kapağı açtırıp içine bakın. Yakıtta en cimri olanı seçin. Evinize uygun cihazı belirlemek için firma yetkililerinin, ücretsiz keşifle dairenizi inceleyip uygun cihaz tipini belirlemeleri gerekiyor. Keşif sonrası, cihazın evin neresine monte edileceği belirlenmeli. Cihaz balkona mı, soba bacasına mı bağlanacağı da kararlaştırılmalı. Tam bir mühendislik çalışması yaptırmadan (ısı hesabı, baca analizi gibi) cihazınızı almayın. Mutlaka yetkili bayiye monte ettirin.

    Alt yapı sorunları
    Ülkemizde elektriğin düzenli gelmemesi, kireçli sular ve kesilen gazlar gibi yaşanan çeşitli alt yapı sorunları mevcut. Binalarda ise, bacalardan dolayı yaşanan problemler var. Örneğin, kimi evlerde baca çapları küçük olabiliyor. Bu gibi nedenlerden dolayı zaman zaman kombilerde arızalar oluşabiliyor.

    Diğer dikkat edilecek hususlar
    • Kombi alınırken öncelikle yüksek verimli modellerin seçilmesine dikkat edilmeli. Çünkü kombinin verimi doğrudan kombinin yakıt tüketimini etkilemiyor.
    • Yoğuşmalı ve enerji tasarruflu kombileri tercih edin. Bu tür ürünler, dışarı atılan su buharının da ısıtmaya harcanması ilkesiyle çalışıyor, klasik kombilere göre daha tasarruflu oluyor. Bu sayede yüzde 25-40 oranında tasarruf sağlanıyor.
    • Kombinin düşük gaz basıncı, düşük voltaj ve düşük su basıncında çalışabilmesi, ayrıca elektronik olması ve oda sıcaklığını hassas biçimde kontrol edebilmesi önemli.
    • Oda termostatı, program saati ve termostatik vana gibi aksesuvarları almayı unutmayın.
    • Isı yalıtımını es geçmeyin. Eğer imkanınız varsa binadaki çatı, duvar, pencere ve kapı izolasyonlarına özen gösterin.

email Arkadaşınızın maili print Yazıcı versionu Add to your del.icio.us del.icio.us Digg this story Digg this