email Arkadaşınızın maili print Yazıcı versionu Add to your del.icio.us del.icio.us Digg this story Digg this
Yararli Bilgiler

Taş evler

Font büyüklüğü: Decrease font Enlarge font
image

    Geçmişten günümüze taşınan bir gelenek taş ev mimarisi. Bizans ve Romalılardan taşın yapı malzemesi olarak kullanıldığını gören Selçuklular mimaride bu değerli malzemeden yararlanmaya başladı. Selçuklulardan sonra Osmanlılarda da taş işçiliği geleneği devam etti. Böylece camiler, saraylar, hanlar, köşkler, hamamlar derken eşsiz güzellikte mimari eserler ortaya konulmuş oldu. Özellikle Osmanlı camileri birer başyapıt olarak dünya çapında kabul gördü. Önceleri dini mimari Örneklerinde görülen taş kullanımı zaman içerisinde evlerde de kendini göstermeye başladı. Türk mimarisinin büyüleyici örnekleri olan taş evler özellikle ince taş işçiliği ile dikkat çekiyor.

    Çeşitli taş türleri kullanılarak yapılan evleri değerli kılan çok önemli özellikler bulunuyor. Kullanılan malzemeden dolayı yazlan serin kışları ise sıcak bir ortam sunan evlerin sağlık açısından da çok faydalı olduğu biliniyor. Taşların geçirgen olmaları nedeniyle deyim yerindeyse nefes alan taş evler, insan sağlığı için ideal ortamı sağlıyor. Ayrıca taş binaların uzun ömürlü ve sağlam olduğunu da unutmamak gerekir. Tüm bu özelliklerinden ötürü taşın, günümüz mimarisinde de tercih edilen bir malzeme olmaya başladığını söyleyebiliriz.
 
   
Taş ev örnekleri
    Taş işçiliğinin en özgün örnekleriyle yurdumuzun hemen hemen her yerinde karşılaşabiliriz. Örneğin, Gelibolu'dan başlayarak güneye doğru tüm Ege kıyısında sıklıkla bu harikulade yapılara rastlamak mümkün. Özellikle Alaçatı'nın mimari dokusunun ayrılmaz bir parçası olan taş evler, 'Alaçatı taşı' adlı ponza taşı görünümlü kesme taşlardan yapılıyor. Son yıllarda eski Alaçatı evlerini restore ederek buralara yerleşmek çok moda hale geldi. Alaçatı'nın Arnavut kaldırımlı daracık sokakları taş evlerin restore edilmesiyle yaratılan birçok kafe ve restorana ev sahipliği ederken yerli yabancı pek çok turisti de büyülüyor. Bunun dışında Anadolu'da çok zengin ve değerli taş mimari Örnekleri bulunuyor. Örneğin, Mimar Sinan'ın büyüdüğü Kayseri'deki Ağırnas Köyü'nde taş işçiliği günümüzde de devam eden bir meslek. Köydeki taş evler görülmeye değer. Bunların yanı sıra taş ev denildiği zaman akla gelen ilk yerlerden biri şüphesiz Mardin. Gün geçtikçe daha da değerlenen Mardin'deki taş yapılar tarihi birer miras özelliği taşıyor. Ayrıca Hatay, Şanlıurfa ve gözde tatil beldesi Bodrum'da bulunan taş evleri de unutmamak gerek.
 
    Soyak Çatımız

email Arkadaşınızın maili print Yazıcı versionu Add to your del.icio.us del.icio.us Digg this story Digg this