email Arkadaşınızın maili print Yazıcı versionu Add to your del.icio.us del.icio.us Digg this story Digg this
Yararli Bilgiler

Havuz yaptırmak artık çok kolay

Font büyüklüğü: Decrease font Enlarge font
image

    Türkiye'de önceleri arazi sulamak için yapılan yüzme havuzlarına, şehirlerdeki villa ve sitelerde sıkça rastlanmaya başlandı. Türkiye'de gelir seviyesinin yükselmeye başlamasıyla da yüzme havuzlarının sayısı arttı.

    Havuz yapımı için hiçbir fiziki sınırlama yoktur. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte 10 gün gibi kısa bir sürede inşaa edilebilen havuzların yıllarca hiçbir dış müdahale gerektirmeden ve ek masraf çıkartmadan kullanılabilmesi için uzmanlar tarafından yapılmasına dikkat etmek gerekiyor.

    Havuz yapım tekniklerinin farklılaşması çözümün de farklılaşmasını sağlıyor. Türkiye'de betonerme yapılara alışıldığı için en çok bu tip havuzlar tercih ediliyor. Polyester ve liner havuzlar zaman ve fiyat açısından betonerme havuzlara göre daha cazip uygulamalar. Maliyeti betonarmeye göre yüzde 30–40 daha ucuzdur. Hazır-prefabrik havuzlar maliyeti oldukça düşürürken, havuzun lüks sınıftan çıkarak tüm bahçeli evlere girmesine olanak sağlamayı hedefliyor. Amerika, Kanada ve Avustralya'da yapılan havuzların tamamına yakınında hazır havuz sistemleri kullanılırken, Avrupa'da bu oran yüzde 70'lere kadar ilerlemiş durumda. Ülkemizde hazır havuz sistemlerine geçiş oranının her geçen gün arttığını söyleyen havuz firmaları, hazır havuzların avantajlarını saymakla bitiremiyor. 'Panel-liner' ve 'prefabrik' olarak da adlandırılan hazır havuzlar, "kısmen" betonarme destekli modüler panel alt yapı üzerine liner iç kaplama esaslı olarak yapılıyor. Modüler alt yapı bittiğinde klasik betonarme alt yapıya göre bir farklılık göstermiyor. Klasik alt yapıdaki gibi kalıp uygulaması yerine tamamen modül halindeki hazır PVC kalıplar, çelik levhalar kullanılıyor. Bu levha kalıplar inşaattan sonra sökülmüyor. Bu nedenle de inşaat süresi kısalıp, dayanım süresi artıyor. Havuzun iç kaplamasında ise havuz porselen ve seramiğinden farklı olan esnek "liner" olarak isimlendirilen özel bir vinil polimeri kullanılıyor. Kazı işleminin hemen ardından fabrikada kalıp halinde üretilen hazır havuzun son aşaması ise montaj işlemi oluyor.

    Son dönemde köşeli olmayan, fasulye tipi havuzlar moda. Avrupa'da suni yapılar yerine bahçenin bir parçasıymış şeklindeki havuzlar revaçta. Taşların arasından suların geldiği, deniz kenarı gibi yürüyerek derinleşen sistemler yaygınlaşıyor. Bu tip yüzme havuzlarının Türkiye’de de örnekleri görünmeye başlandı.

    Betonerme bir yüzme havuzunun inşaatı 40–45 günde bitiriliyor. Monoblok polyester veya plastik liner havuzlar, 1 hafta 10 gün gibi bir sürede bitirilebiliyor. İstekler çok fazla farklılık gösterdiği için yüzme havuzu maliyetleri çok değişkendir. 5 metre eni, 10 metre boyu olan bir villa havuzunun maliyeti 20–25 bin Avro arasındadır.

    Villa tipi yüzme havuzlarında alt limitin 3 metreye 6 metredir. Bu tip evlerde ideal ölçü ise 5 metreye 10 metredir. Yüzme havuzu derinliği değişkendir. Kişisel havuzlarda ideal olanı 140–150 santimetre derinliktir. Ama istek doğrultusunda daha derin havuzlar da yapılabiliyor. Fakat çok derin havuz çok su, çok kimyasal ve dolayısıyla çok maliyet demektir.

    Havuzun sağlıklı olabilmesi için ideal dezenfeksiyon işlemlerinin yapılması lazımdır. Dezenfeksiyona özen gösterilmezse ya da yanlış kimyasallar kullanılırsa sağlığınızdan olabilirsiniz. Havuz suyuna mikro organizma üremesini engelleyecek dozajda kimyasal verilmezse orada her türlü hastalıkla karşılaşmanız mümkün. Halka açık havuzlarda ise verilen kimyasalın düzeyinin hastalık taşıyan bir kişinin havuzdaki kimseye bulaştıramayacağı seviyede olması gerekir. Kimyasalların dışında havuz robotu ve havuz süpürgesi olmak üzere havuzun fiziksel temizliğini sağlayan aletler vardır. Bunlar havuzun dibine çöken fiziksel malzemeyi süpürürler. Süpürgeler zaman alıcıdır ve zahmet isterler ama robotlar kendi kendine havuzunuzu süpürürler.

    Havuz içindeki kimyasal düzeyinin sürekli kontrol edilmelidir. Bunun iki yolu vardır. Yurt dışında da tercih edilen ve önerilenin "otomatik kontrol sistemi"dir. Otomatik kontrol sistemi havuzda düzenli olarak ölçüm yapar ve eksilen kimyasalı otomatik olarak havuza ekler. Otomatik kontrol sistemi yoksa günlük olarak ölçülüp, eksilen kimyasal kadarı havuza ilave edilmesi gerekir.

email Arkadaşınızın maili print Yazıcı versionu Add to your del.icio.us del.icio.us Digg this story Digg this