email Arkadaşınızın maili print Yazıcı versionu Add to your del.icio.us del.icio.us Digg this story Digg this
Yararli Bilgiler

İyi bir PVC profil nasıl olur?

Font büyüklüğü: Decrease font Enlarge font
image

    İyi bir profil üretmek için İlk şart iyi bir karıştırıcıdır. PVC tek başına hiçbir işe yaramayan bir malzemedir. Ancak belli orandaki katkı maddeleriyle homojen karıştırıldıktan sonra uygun ekstruderler de profil haline getirilirse, bu profiller pencere imalatında kullanılabilir. Karıştırıcıdan çıkan malzemenin ismi artık PVC değildir, onun ismi Drayblent'dir. 2010 yılında pencerelerde CE işareti mecburi hale geldi. Homojen olmayan PVC'den elde edilen profillerin performansının CE işareti için istenilen değerlere ulaşması mümkün değildir.

    Bir pencere sistemi 20 civarında profilden oluşur ve bunların metre ağırlıkları 300 gram ile 1.5 kg arasındadır. Bu profillerin hepsini 1-2 ekstruderde çekmek mümkün değildir. Ağırlığına uygun makine kullanılması gerek. Bu da ancak 7-8 ekstruderle mümkün.

    PVC profil üretimi 24 saat çalışır ve belli aralıklarla kontrol edilmesi gerekir. Bunun için de tam teşekküllü bir laboratuar olmalıdır. Laboratuar, PVC profil üretiminin olmazsa olmazlarından biridir. Üretilen profil devamlı kontrol edilmeli. Böyle bir laboratuarda, renk ve Ölçü kontrolü, yaşlandırma ve çentik darbe testi, eğme-çekme-e modülü tayini, vikat yumuşama, köşe kaynak mukavemeti ve hava şartları testi yapılabilmeli.

    Üretimde en Önemli faktör eğitimli insan gücüdür. En modern makinelere sahip olsanız da, eğer onları kullanacak eğitimli personeliniz yoksa, belli bir kalitenin yakalanması mümkün değil.

email Arkadaşınızın maili print Yazıcı versionu Add to your del.icio.us del.icio.us Digg this story Digg this